نام علمی:Colisa lalia
سایر نامها: گورامی آبی پودری، گورامی قرمز ( در ایران: گورامی دارف )
خانواده:Belontiidae
خاستگاه:گنگ، جومنا و براهماپوترا
طول ماهی بالغ:2 اینچ ( 5 سانتیمتر)
رفتار اجتماعی :صلح جو
طول عمر:4 سال
سطح شنا:سطوح بالایی و میانی
حداقل اندازه مخزن:5 گالن ( تقریبا 19 لیتر )
وضعیت تغذیه:همه چیزخوار، جلبک و خزه می خورد
تولید مثل:تخم ریزی در لانه هایی از حباب
سختی نگهداری: متوسط
PH: 6 تا 7.5
سختی آب: 4 تا 10 dGH
دمای آب: 72 تا 82 درجه فارنهایت ( 22 تا 28 درجه سانتیگراد )
       

توضیحات :

نام رایح این ماهی نامی است کاملا مناسب، چرا که این ماهی بیش از دو اینچ ( پنج سانتیمتر ) رشد نمی کند. ماهی نر اندکی بزرگتر از ماهی ماده است و به علاوه رنگ ماهی نر، نارنجی-قرمز درخشان با راه راههای آبی فیروزه ای است که تا باله ها ادامه می یابند. باله پشتی ماهی نر تیزتر از باله پشتی ماهی ماده می باشد. رنگ ماهی ماده آبی-خاکستری نقره ای کدر باقی می ماند و هرگز به شفافیت رنگ ماهیهای نر نمی رسد. رنگهای ترکیبی زیادی هم در این نوع از ماهیها دیده می شود. مثلا : آبی/ آبی پودری، نئون، رنگین کمان و سرخ. در ماهیهای آبی پودری، آبی رنگ غالب می باشد که البته روی بدن این ماهیها کمی رنگ قرمز هم دیده می شود. در ماهیهای به رنگ نئون، رنگ آبی نسبت به حالت معمول شفافتر است. ماهیهای رنگین کمانی، رنگ نارنجی-قرمز درخشان به همراه نوارهای آبی رنگی دارند که با برق سبز-طلایی فلزی همراه می باشند. ماهیهای قرمز اغلب قرمز یکپارچه با باله های آبی رنگ می باشند . 

شرایط زیست و نحوه مراقبت: گورامی کوتوله در زادگاه اصلیش هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش در آبهایی با پوشش گیاهی متراکم یافت می شود. این ماهیها اکثرا با سایر انواع ماهیهای کولیسا یافت می شوند. در جلگه های رودخانه های شمالی هند این ماهیها یکی از فراوانترین انواع ماهیها هستند و در بسیاری از فروشگاهها به صورت خشک شده و یا به عنوان یک وعده غذایی سرو می شوند. گورامیهای کوتوله به خاطر طبیعت صلح جویشان بسیار مناسب آکواریومهای کوچک می باشند همانطور که برای آکواریومهای اجتماعی هم مناسب هستند. این ماهیها نباید با ماهیهای خیلی بزرگ و یا ماهیهای خشن نگهداری شوند. باید مقدار زیادی گیاه برایشان فراهم شود که مقداری از آنها باید گیاهان شناوری باشند که بخشی از سطح آکواریوم را بپوشانند. مقدار بهینه PHبرای این ماهیها محدوده خنثی می باشد و سختی آب باید 4 تا 10 dGH باشد. بهترین دمای آب هم 77 درجه فارنهایت ( 25 درجه سانتیگراد ) است. گورامیهای کوتوله ممکن است چنانچه در برابر شلوغی و سر و صدا قرار بگیرند بترسند و باید در یک جای ساکت نگهداری شوند.

تغذیه:

در طبیعت گورامیها حشرات کوچک و لاروهای سطح آب را می خورند و از جلبکهایی که بر روی سایر گیاهان می رویند تغذیه می کنند ولی در اسارت این ماهیها غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می خورند. برای فراهم کردن سلامتی مناسب، این ماهیها باید به صورت دوره ای، از غذاهای زنده نظیر کرمها هم تغذیه شوند. همچنین برای زوجهای در حال تولید مثل هم باید از غذاهای زنده استفاده شود.

تولید مثل: پایین آوردن سطح آب تا 6 الی 8 اینچ ( 15 الی 20 سانتیمتر ) و بالا بردن دمای آب تا 20 الی 30 درجه سانتیگراد زمینه ساز تولید مثل خواهد شد. پوشش گیاهی واجب است چرا که ماهیهای نر برای ساخت لانه از مصالح گیاهی استفاده می کنند که آنها را با استفاده از حبابها به هم می چسبانند. این لانه ها با جزئیات خیلی زیاد و بسیار محکم ساخته می شوند که عرضشان به چندین اینچ ( یا سانتیمتر ) و عمقشان به یک اینچ ( دو و نیم سانتیمتر ) می رسد. Limnophila aquatica،Riccia fluitans ، Ceratopteris thalictroideو Vesicularia dubyanaانتخابهای مناسبی برای مخزن زایشگاه می باشند. الیاف زغال هم می تواند به عنوان مصالح ساختمانی به کار رود.
به محض آماده شدن لانه ماهی نر شروع به خواستگاری از ماهی ماده می نماید که این موضوع اغلب در بعد از ظهر یا غروب اتفاق می افتد. ماهی نر قصد خود را با شنا کردن در اطراف ماهی ماده در حالیکه باله هایش را کاملا گشوده است، می رساند و تلاش میکند که ماهی ماده را به لانه اش بکشاند و خواستگاریش را در آنجا ادامه دهد. چنانچه ماهی ماده این خواستگاری را بپذیرد شروع می کند به شنای دایره وار در زیر لانه حبابی. هنگامی که ماده آماده تولید مثل می شود پشت یا دم ماهی نر را با دهانش لمس می کند. با این علامت ماهی نر ماهی ماده را بغل کرده، ابتدا به پهلو و سپس به پشت می چرخاند. در این لحظه ماهی ماده تقریبا شصت تخم رها می کند که به سرعت توسط ماهی نر بارور می شوند بیشتر تخمها به سمت بالا داخل لانه حبابی شناور می شوند. تخمهای سرگردان توسط ماهی نر جمع آوری می شوند و به لانه حمل می شوند. وقتی که تمام تخمها در لانه جمع آوری شدند، این زوج دوباره شروع به جفت گیری می کنند. چنانچه بیش از یک ماهی ماده در مخزن زایشگاه باشد، ماهی نر می تواند با همه این ماهیها جفت گیری کند. این تولید مثل بین دو تا چهار ساعت طول می کشد و بین 300 تا 800 تخم تولید می شود. با تمام شدن تخم ریزی ماهی نر برای اطمینان از اینکه تخمها در لانه باقی می مانند، یک لایه نازک از حباب در ریر تخمها ایجاد می کند. در چنین زمانی، ماهی ماده باید از مخزن خارج شود.
از این به بعد ماهی نر به تنهایی مسوولیت تخمها را بر عهده می گیرد و به شدت از لانه و محدوده اطرافش محافظت می کند. بعد از دوازده تا بیست و چهار ساعت نوزادان از تخم خارج می شوند، ولی همچنان در حفاظ حبابها به رشدشان ادامه می دهند. پس از سه روز بچه ها به حدی از رشد می رسند که بتوانند آزادانه شنا کنند. وقتی ماهیهای کوچک از لانه حبابی خارج می شوند ماهی نر باید از مخزن خارج شود چرا که در غیر اینصورت ماهی نر آنها را خواهد خورد. ماهیهای کوچک باید در هفته اول با غذاهای خیلی ریز نظیر infusoria، rotifer، یا غذاهای تجارتی که ویژه بچه ماهیها تولید می شوند، تغذیه شوند. پس از آن می توان آنها را با میگوی پخته و غذای خشک پودر شده تغذیه نمود.
گورامی كوتوله نر از زیباترین ماهیان آكواریومی است. رنگ طبیعی ماهی ، آبی متالیك كمرنگ با نوارهای عمودی قرمز روشنه. در انواع آكواریومی فعلی ، واریته هایی بوجود آورده شده كه دارای زمینه های آبی یا قرمز با حضور كمی از رنگهای دیگر است. مادها به دلربایی نرها نیستند، دارای زمینه ای از خاكستری با نوارهای كمرنگ هستند

رفتار :

گورامی كوتوله ماهی سازگار و صلح جویی با دیگر ساكنان آكواریومه. ولی میتونه با انواع خودش در یك آكواریوم شلوغ به شدت مهاجم باشه مانند یه مغازه فروش ماهی كه نرها جای كافی برای ایجاد قلمرویی برای خودشون را ندارند.
 

نیازمندیهای آكواریومی :

یك نر تنها میتونه در یه تانك كوچك نگهداری بشه. اما اگه دوست داشته باشید كه تعداد بیشتری از آن را نگهدارید باید یه مكان وسیع برای فراهم آوردن قلمرو براشون تهیه كنید
ماهیان ماده قلمرو طلب نبوده و تنها به مقدار زیادی محل اختفا نیاز دارند. گیاهان، غارها و مكانهای اختفای دیگر.
اگرچه گورامیها آب سبك را ترجیح میدهند ولی این ماهی ها میتونن خودشون رو تطبیق بدهند. آنها میتونن در آبهای سخت تر نیز خودشون رو تطبیق داده و حتی تخمریزی كنند.
در شرایط طبیعی آنها در آبهای ساكن یافت میشوند. آنها میتونن از اكسیژن هوا استفاده كنند و در نتیجه در آبهایی كه ماهیان دیگر قادر به تنفس و زیست نیستند میتونند زنده بمونند.

نیازمندیهای غذایی :

گورامی كوتوله همه چیز خوار است(omnivorous) ، آنها نسبت به غذا سخت گیر نیستند. و بطور طبیعی از سطح و میانه آب تغذیه میكنند. از جلبك ،غذاهای پولكی(flake) و حبه ای (pellet)و نیز كرم خونی و دافنی تغذیه میكند. در هر صورت غذایی كه برای نگهداریش بكار میرود باید شامل تركیباتی با منشا گیاهی نیز باشد

شرایط آبی مورد نیاز :

دمای بین 22 تا 28 درجه سانتیگراد و اسیدیته در حد خنثی برایشان مطلوبه. گورامیها تا حدی به بیماری حساسند و برای رشد و نمو به آبی با كیفیت بسیار خوب و فیلتراسیون مناسب نیازمندند. تعویض آب منظم و ثبات شرایط آب از الزامات زیستی این ماهیه.
تانكهای تیره تر اجازه بروز رنگهای ماهی رو بطور موثر تری فراهم میكنند. تانك باید در محلی آرام و با سر و صدای كم قرار بگیرد.
گورامیهای كوتوله نباید با ماهیان بزرگ و مهاجم نگهداری شوند. بلكه باید با دیگر ماهیان صلح جو و همسان خود و ترجیحا با خانواده گورامیها نگهداری شوند.

تعیین جنسیت :

نرها بسیار رنگین تر از ماده ها هستند (كه بیشتر به رنك آبی مایل به خاكستری متمایلند). نرها تا حدی بزرگتر بوده و انتهای باله پشتیشان نوك تیزه در مقایسه با انتهای باله پشتی ماهی ماده كه گرد است.

تكثیر :

تحت شرایط خوب نگهداری ،تكثیر گورامیها به نسبت راحت بوده و ماهیها به آسونی جفت میشوند.
یك زمان ماهی نر یك گوشه از تانك را به خود اختصاص داده و به ساخت لانه حبابی میپردازد.حبابها از پایداری خوبی برخوردار نبوده و از اینرو ماهی نر برای جبران این نقیصه ، یه كار تمام وقت برای حفظ و بقای یك پارچگی لانه دارد.
شما نمیتونید به قوام و پایداری لانه اطمینان كنید پس بهتره یه تعداد گیاه شناور برای كمك به پایداری و بهم پیوستگی لانه در اختیارشون بگذارید تا حد و مرز لانه شون رو محدود بكنه.
عمق آب تانك تخم ریزی بهتره 20 سانتیمتر و دمایش حدود 28 درجه سانتیگراد باشه.
وقتی ماهی ماده خود را به ماهی نر نشان میدهد یعنی برای تخمریزی آمادگی دارد. وقتی ماده آماده شد ،آنها در زیر لانه به یكدیگر پیچیده و با رها شدن تخمها،آنها در آب شناور گشته و به زیر لانه انتقال می یابند. پس از اینكه در آغوش گیری تخمریزی به اتمام رسید، ماهی نر ماده را تعقیب كرده و به دنبال تخمهایی كه در اطراف پراكنده شده بودند گشته و آنها را با دقت به لانه انتقال میدهد. ماهی نر به مراقبت از لانه و تخمها ادامه میدهد و بعد از 24 ساعت دمهای كوچولویی كه از حبابها آویزانند دیده میشوند.چیزی در حدود 600 عدد.

بعد از تخمگذاری ،ماهی نر از لانه و تخمها تا زمان تفریخ تخمها(یك تا دو روز پس از تخمگذاری) حفاظت میكند. بهتر است ماهی ماده را پس از اتمام تخم ریزی ، هر چه سریعتر از تانك خارج كنید.ماهی نر را نیز میتوان 1 تا دو روز بعد از تفریخ تخمها ، برای حفاظت لاروها از تانك خارج كرد.

تغذیه نوزادان :

نوزادان تازه تفریخ شده (بعد از جذب كیسه زرده) در ابتدا باید از انفیوسوریا( انفوزوئرها) (infusoria) استفاده كنند و سپس با نوزادان آرتمیا تغذیه شوند و نهایتا به غذای با كیفیت عالی انتقال پیدا كنند.

اطلاعات عمومی :

بطور كلی ماهیان صلح جویی در تانك عمومی هستند.آنها خیلی از مواقع چالاك هستن و از اینرو باید تانك مناسبی براشون در نظر گرفته بشه. با مسنتر شدن اونها ، كمی تهاجمی تر و قلمرو طلب میشن ولی وجود فضای زیستی كافی باعث میشه اونها با شادی و مسالمت با ماهیانی كه نیازمندیهای مشابهی دارند زندگی كنند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 8 اسفند 1388    | توسط: aref khalili    | طبقه بندی: خانواده های ماهی،     نظرات()