بیماری دم خوره و گندیدگی باله ها :

در اوایل بیماری که ماهی قابلیت درمان پذیری را دارا می باشد، درلبه های انتهایی باله های شنا خطی سفید ایجاد می شود که رفته رفته...

بیماری دم خوره و گندیدگی باله ها :

در اوایل بیماری که ماهی قابلیت درمان پذیری را دارا می باشد، درلبه های انتهایی باله های شنا خطی سفید ایجاد می شود که رفته رفته به سمت ریشه ی باله پیش می رود و قسمت هایی از لبه خارجی باله های شنا را از بین می برد که این ضایعه به صورت پوسیده شدن باله ها به نظر می رسد. در ادامه بیماری، قسمتهایی از باله ها از بین رفته و شعاعها سخت می گردند. سرانجام، خود عامل، که نوعی میکروب است از بین می رود ولی زخمی باقی می ماند که می تواند مورد هجوم قارچها قرار گیرد که در آن صورت خطر مرگ ماهی شما را به شدت تهدید می کند. البته میتوانید با ایجاد شرایط بهداشتی و کاملاً مناسب برای ماهیان و داشتن یک رژیم غذایی مقوی برای آنها، از گندیدگی باله ها جلوگیری نمایید. در آن صورت رفع بیماری دم خوره بسیار آسان خواهد بود. لیکن در صورت عدم ایجاد شرایط بهداشتی و رژیم غذایی مناسب، ماهیان شما ضعیف شده و همان طور که در مطالب پیشین بدان اشاره کردیم ماهی های شما آسیب پذیری بیشتری در مقابل بیماری خواهند داشت. در این حالت علاوه بر ایجاد شرایط مناسب، ناچار به استفاده از روش درمانی ویژه ای نیز خواهید بود.

معالجه ی این بیماری توسط نیتروفرانتوئین صورت می پذیرد.

کاربرد: درمان کدری و عفونت و گندیدگی باله ها، عفونت های باکتریزای سطحی، عفونت کلیه ها و دیگر اندامهای داخلی، پیشگیری از ابتلا به آب آوردگی شکم. پس از انتقال ماهیان بیمار به مخزن قرنطینه جهت پیشگیری از ابتلای سایر ماهیان، نیتروفورانتوئین استفاده می شود.

- شیوه های درمان :

1- حمام : محتوی یک کپسول ۵۰۰ میلی گرمی را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و ۳۰- ۴۰لیتر آب آکواریم وارد نمائید. ماهیها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ روز در آن حمام کنید.

2- غذا : ۳۰۰ میلی گرم پودر نیتروفورانتوئین را با ۲۰۰ گرم غذا مخلوط کرده و روزی ۲ بار بمدت۹ روز به ماهی ها بخورانید. پس از اتخاذ روشهای درمان ذکر شده، باله ها شروع به رشد کرده و کم کم به شکل اولیه خود باز می گردند.

امیدوارم که مطلب امروزمون برای شما دوستان عزیز مفید واقع شده باشد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 آذر 1388    | توسط: aref khalili    | طبقه بندی: بیماریها،     نظرات()