تبلیغات
آکواریوم - همه چیز درباره ماهی اسکار ( بیماری ها،تغذیه،تکثیر و پرورش و ...)
آکواریوم

ماهیان آب شیرین

همه چیز درباره ماهی اسکار
بیماری ها،تغذیه،تکثیر و پرورش،تشخیص جنسیت،رنگ،تاریخچه کشف،نام علمی
جفتگیری و بچه گیری


ماهی اسکار قرمز ببری (رد تایگر)

نگاه اجمالی
ماهی اسکار متعلق به خانواده سیچلاید که با نام علمی
Astronotus ocellatus شناخته می شود.
آن ها بهترین رشد را در زیستگاه طبیعی خود که در سراسر حوضه رودخانه آمازون واقع در جنوب آمریکا واقع شده است، دارند.
اگر شما قصد نگهداری از ماهی اسکار را دارید باید همه حقایق و اطلاعات را راجع به آن ها بدانید.

ماهی اسکار چیست؟
اسکار یک ماهی متعلق به خانواده سیچلاید است که با نام های رایج اسکار تایگر، اسکار سلطنتی،اسکار آلبینو، اسکار مخملی و اسکار مرمری شناخته شده است.
اسکار یک ماهی بسیار محبوب بین آکواریوم داران در چین ، ایالات متحده و ایران است.

تاریخچه
این ماهی توسط Louis Agassiz در سال 1831 کشف شده است.

طول عمر
طول عمر اسکار معمولاً بین 10 تا 13 سال است.

مراقبت از ماهی اسکار
مراقبت از ماهی اسکار برای افزایش طول عمر و رشد مناسب آن ها بسیار مهم است. بنابراین اگر شما عاشق اسکار هستید لازم است شرایط زیر را برایش فراهم کنید:
 • آب گرم و تمیز با دمای بین 23 تا 27 درجه سانتیگراد (بخاری آب مناسب و با ثبات انتخاب کنید)
 • آکواریوم با گنجایش حداقل 150 لیتر و با آب تمیز و سالم
 • این ماهی خیلی زود محیط آکواریوم را کثیف خواهد کرد و آب باقی مانده برای ماهی سمی است بنابراین نیاز به فیلتراسیون مناسب دارید.
 • تغذیه مناسب ( حداقل 2 نوبت غذای زنده در هفته + دل گاو و گوسفند )


تفاوت ماهی اسکار نر و ماده (تشخیص جنسیت)

ماهی نر:

 1. نوک لوله اسپرم شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.
 2. قوز سر ستبر و بلندتری دارد.
 3. لبهای پهن و ضخیم تری نسبت به ماده دارد و دهانش کمی بزرگتر است.

ماهی ماده:

 1. نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.
 2. قوز سر کوتاه تر است.
 3. لبهای ماده باریکتر ، نازکتر و دهانش کوچکتر است.


رنگ

ماهی اسکار در شرایط طبیعی وحشی ، بدنی تیره دارد که با لکه های زرد رنگی که از زیر سر تا انتهای دم کشیده شده است و با نام Ocelli شناخته می شود.

آن ها می توانند رنگ خود را تغییر دهند تا از خورده شدن توسط گونه های دیگر در امان بمانند. اسکارهای کوچکتر رنگ های متنوع تری نسبت به بزرگترها نشان می دهند و دارای رنگ های سفید و نارنجی هستند.

ماهی اسکار در شرایط طبیعی وحشی

دندان ها

اسکارها دارای دندان های بسیار ریزی هستند که نه تنها در ناحیه دهان بلکه در ناحیه حلق نیز وجود دارند تا به تغذیه بهتر آن ها کمک کند.


اندازه

 • بزرگترین ماهی اسکار: اندازه ای حدود 18 اینچ (45 سانتی متر) داشته که تاکنون ثبت شده است.
 • میزان رشد:در بهترین شرایط در حدود 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) در سال رشد می کند.
 • هرچند ماهی اسکار در شرایط طبیعی می تواند تا 45 سانتی متر رشد کند اما در آکواریوم اندازه ای بزرگتر از 30 سانتی متر دیده نشده است.


جفتگیری و زادآوری

اسکار و بچه ماهی و لارو ماهی اسکار

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال(حداقل 2 ساله و بالاتر) که با هم جفت شده اند را در آکواریوم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آن ها خواهید بود. تخم ها به رنگ قهوه ای و چسبنده هستند. بهتر است در کف آکواریوم یک سنگ گرانیتی یا مرمری قرار دهید چون اسکار ها دوست دارند روی تخته سنگ تخم ریزی کنند ( سنگ های آهکی و گچی باعث خراب شدن تخم ها می شود).

آکواریوم باید دارای نور،اکسیژن و فیلتر مناسب باشد. اسکارهای مولد را خوب تغذیه کنید بهتر است از غذای زنده مثل ماهی رودخانه یا بچه قورباغه و ... استفاده کنید. البته باید از افراط در غذادهی پرهیز کنید و غذاهای اضافی را خارج و قسمتی و از آب آکواریوم را تعویض کنید.

خیلی زود اسکارها سنگ کف آکواریوم را انتخاب و شروع به تمیز کردن آن می کنند. این یعنی زمان تخم ریزی آن ها نزدیک است.ماهی ماده با لرزش های مخصوصی تخم ریزی را شروع می کند و پشت سر آن ماهی نر اسپرم ها را رها می کند.

گاهی این لرزش ها بسیار شدید می شود و آب آکواریوم به تلاتم می افتد. بنابراین اکواریوم حتما باید درپوش داشته باشد.

تخم ریزی حدود 2 ساعت طول می کشد و پس از ان ماهی ها به صورت شل و ول در کنار هم قرار می گیرند.

پس از آن به 2 روش می توان از تخم ها محافظت کرد:

 1. ماهی های مولد را به آکواریوم دیگر انتقال دهید.(در صورتی که تخم ها پخش شده و منظم روی سنگ چیده نشده باشند)
 2. سنگ تخم ها را به آرامی به آکواریوم دیگر منتقل کنید.

در هر دو حالت نتیجه یکسان است. پس از آن قسمتی از آب را تعویض و فیلتراسیون را حداقل تا سه روز ادامه دهید تا اب شفاف شود. سپس داروی متیلین بلو (متیلین آبی) به مقدار 0.1٪ اضافه کنید ( 100 میلی لیتر برای آکواریوم با گنجایش 100 لیتر ) تا از فاسد شدن تخم ها جلوگیری کند.

از سمت دیگر ماهی های مولد را نیز با غذای زنده تغذیه کنید تا برای تخم گذاری بعدی آماده شوند.


مراقبت از تخم ها، لاروها و بچه ماهی

بهترین شرایط تخم ها:

 1. آب زلال ، شفاف و تمیز
 2. درجه سختی 5 تا 8 درجه DH
 3. درجه حرارت 28 درجه سانتیگراد

تخم ها پس از سه روز باز می شوند.لاروها مجهز به کیسه زرده هستند و تا چهار روز نیازی به تغذیه ندارند. از روز چهارم باید به آنها لارو تازه از تخم درآمده میگو است. لارو میگو در آب شیرین زود می میرد بنابراین از غذادادن بیش از حد پرهیز کنید چون سبب فاسد شدن آب اکواریوم و تلفات لاروها می شود. پس از 15 روز دوران لاروی تمام شده و تبدیل به بچه ماهی می شوند. در این زمان باید هر هفته اسکارها را سایزبندی کنید و بچه ماهی های بزرگتر و کوچکتر را جدا کنید زیرا آن ها تمایل دارند به سمت هم حمله کنند. اگر این کار را جدی نگیرید ممکن است پس از چندروز بچه ماهی به سمت هم حمله کرده و چشم هم جنسانشان را بخورند و بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور می شوند.


تغذیه اسکار

اسکار ها در شرایط طبیعی گوشت خوار هستند هرچند از میوه های افتاده درون آب نیز تغذیه می کنند. لازم است بدانیم باید به مقدار کافی پروتئین در اختیار آن ها قرار بدهیم.

برای افزایش طول عمر باید از حشرات، خرچنگ، کرم خاکی و ... تغذیه می کنند. آن ها به ویتامین C نیز نیاز دارند. بنابراین باید تکه های کوچک میوه نیز در اختیار آن ها قرار داد اما به مقدار بسیار کم. آن ها می توانند از گیاهان و جلبک ها نیز تغذیه کنند هرچند این مواد در روده آن ها تجزیه نمی شود ولی سبب بهبود کارکرد روده هایشان می شود.


اسکارها چه چیزهایی را می خورند؟

اسکارها تقریبا همه چیز می خورند. به طور عمده حشرات و سخت پوستان غذای اصلی اسکارها هستند. آن ها ماهی های بزرگ تر از دهانشان را نمی خورند. هر چند ممکن است برای حفظ قلمروشان به آن ها حمله کنند.

معمولاً بهتر است کت فیش ها و اسکارها را در کنار یکدیگر نگهداری نکنیم، زیرا اسکار ها معمولاً به کت فیش ها حمله می کنند و به آن ها آسیب می رسانند.


چگونه به اسکارهایم غذا بدهم؟

تغذیه با غذاهای زنده سبب افزایش میزان رشد می شود، اما از سوی دیگر سبب بیماری های مثل انگل داخلی می شود. به ماهی هایتان زیاد گوشت گاو و گوسفند ندهید زیرا سبب کبد چرب می شود. همچنین از تغذیه اسکارها با ماهی کوچکی مثل گلدفیش ها اجتناب کنید.

در عوض به آن ها حشرات، سخت پوستان کوچک و غذاهای مکمل آماده بدهید. می توانید به ماهی ها نخودسبز هم بدهید چون سبب جلوگیری از یبوست ماهی ها می شود، اما باید مطمئن شوید که ماهی ها همه دانه ها و سبزیجاتی را که در اختیارشان می گذارید مصرف می کنند و آن ها را در دهانشان نگه نمی دارند. از غذا دادن بیش از اندازه پرهیز کنید چون سبب کثیف شدن آب می شود.


به یاد داشته باشید شما حتما باید مقداری از آب آکواریوم را تمیز و فیلتراسیون را شروع کنید اگر:

 • به ماهی هایتان بیش از اندازه غذا داده باشید.
 • آب آکواریوم کثیف و بد بو باشد.


بیماری ها

بیماری های ماهی اسکار شامل 5 بیماری عمومی سوراخ در سر، ایک، دم خوره، بیرون زدگی چشم از حدقه Popeye، و نفخ است. ایک Ich، دم خوره و ورم شایع تر هستند.

کیفیت پایین آب و ازدحام بیش از حد ماهی ها در آکواریوم سبب این بیماری ها می شود. همچنین لازم است شما اطلاعات کافی راجع به انواع بیماری های ماهی هایتان داشته باشید تا جلوگیری از بروز این بیماری ها ماهی هایی سالم و شاداب داشته باشید.


معرفی تصویری:

سوراخ در سر که عمدتا به علت مواد غذایی فقیر و کمبود ویتامین C و D ,کلسیم و فسفر است.

بیماری سوراخ سر اسکار

بیماری بیرون زدگی چشم از حدقه یا popeye

بیرون زدگی چشم از حدقه یا popeye در اسکار

ایک یا ich

ich بیماری ایک در ماهی اسکار

دم خوره یا پوسیدگی باله ها Fin Rot

دم خوره یا پوسیدگی باله ها Fin Rot در اسکار

نفخ یا ورم شکم یا Dropsy

نفخ یا ورم شکم یا Dropsy در ماهی اسکاررفتار:

اسکارها ماهی های پرخاشگر و متهاجمی هستند و دوست دارند به تنهایی زندگی کنند و زیاد به زندگی گروهی علاقه ای نشان نمی دهند. آن ها ماهی های شلوغی هستند بنابراین نیاز به آکواریوم نسبتاً بزرگی دارید همچنین بهتر است آکواریوم شما درپوش داشته باشد تا نه خود ماهی ها بیرون بپرند و نه آب اکواریوم را بیرون بریزند.

اسکارها صاحبان خود را به خوبی می شناسند و با آن ها رفتار دوستانه برقرار می کنند. به عنوان مثال آن ها دوست دارند به همه اتفاقاتی که داخل اتاق می افتد توجه کنند و به صدای صاحبشان واکنش نشان می دهند. همچنین وقتی شما میخواهید به آن ها غذا بدهید شور و شوق خاصی دارند.

اسکارها بازی و لانه سازی را نیز خیلی دوست دارند و معمولاً لوازم تزئینی آکواریوم و سنگ ها را به این طرف و آن طرف می برند.  همچنین آن ها خلق خوی تهاجمی نسبت به ماهیان کوچک تر ، حلزون ها و خرچنگ ها نشان می دهند. پس آن ها را با ماهیان صلح جو کنار یکدیگر نگه ندارید.منابع:

 1. http://www.fishxperts.com/oscar-fish-care
 2. {کتاب زندگی ماهیان آکواریوم، محمدرضا شیخیان}


اگر مطلبی یافت نشد اینجا کلیک کنید