آکواریوم

ماهیان آب شیرین

بیماری کیسه شنا ( Swim Bladder Disease )

علت عمودی شدن ماهی چیست؟ بیماری کیسه شنا

پیشگفتار
در مورد سبب شناسی این بیماری عوامل مختلفی بیان می شد از جمله به خاطر عدم تعادل و ناهماهنگی در شنا و حركت و ضایعات كیسه شنا عامل آن را تغذیه ای می دانستند بعد ها عامل باكتریایی را مسبب بیماری می پنداشتند و بالاخره در سال 1973 عامل عفونت ویروسی آن ثابت شد .
انتقال ویروس این بیماری از راه تخم و اسپرم ثابت نشده است ولی ماهیان بیمار همواره به عنوان ناقلین ویروس شناخته می شوند .
بسیاری تجویز آنتی بیوتیك را موثر دانسته است از جمله كلرامفنیكل چه از را تزریق صفاقی و یا خوراكی ( در سه روز متوالی ).
در شوروی سابق تجویز متیلن آبی رایج بوده است.

علت ها
بیماری کیسه شنا اغلب به خاطر غذای زیاد و یا فقدان در رژیم غذایی بروز میکند .
این بیماری یک بیماری واگیردار نیست و لازم نیست ماهی بیمار را از بقیه ماهی ها جدا کنیم . افرادی معتقد هستند که یکی از عوامل بروز این بیماری یبوست ماهی می باشد .

پیشگیری
پیشگیری از بروز این بیماری بسیار ساده است . رژیم درست غذایی ، دادن غذای مقوی در نوبت های زیاد ولی به مقدار کم و زیاد استفاده نکردن غذا های منجمد در رژیم غذایی .
شما میتوانید مقدار غذایی که میخواهید در یه روز به ماهی بدهید تا به چند نوبت جدا تقسیم کنید ، به این صورت که 3 بار غذا دادن در روز بهتر از یک بار غذا دادن در حجم بالا در یک روز است .
در یکی از سایت ها مثال جالبی زده : مقدار غذایی که در یک وعده به ماهی میدهید نباید بزرگ تر از چشم ماهی باشد !!
مورد دیگر که باعث پیشگیری بروز این بیماری می شود یک نواخت دادن غذا و تنوع در نوع غذا هست . اگر شما هفته ای 14 مرتبه به ماهی خود غذا میدهید ، باید این عدد ثابت باشد و به هفته ای 7 مرتبه یا 30 مرتبه تغییر نکند . شما نباید همیشه از یک غذای خاص برای ماهی استفاده کنید ، تنوع در رژیم غذایی باعث قوی شدن ماهی شده و ماهی شما به سختی بیمار می شود .

تشخیص
ماهی بیمار شما در روز ابتدای این بیماری به خوبی شنا میکند و هیچ مشکل ظاهری ندارد ، روز بعد ماهی شما در زمان شنا کردن به یک طرف خاصی در شنا گرایش پیدا میکند و کمی رنگ ماهی کدر میشود و یک مقدار بسیار کم زیر شکم ماهی باد میکند . توجه داشته باشید که کیسه شنا روی ستون فقرات ماهی ما بین دم و شکم واقع شده است . اگر این مثانه ( کیسه شنا ) ورم کند یا بزرگ شود و یا حتی سفت شود ، دیگر ماهی قادر به شنا کردن درست نمی باشد و همین امر باعث بد شنا کردن ماهی می شود .
ماهی بیمار متمایل به یک سمت شده ( عمودی ) و به کف آب میرود و شنا کردن و بالا آمدن به سطح آب برای ماهی سخت می شود .این مسئله ادامه دارد تا اینکه دیگر ماهی قادر به شنا کردن نمی باشد .

چه باید کرد
زمانی که ماهی شما دچار این بیماری شد ، اولین اقدامی که باید انجام دهید داشتن یه رژیم غذایی سرشار از مواد مقوی ولی با حجم کم برای ماهی بیمار است ، اگر شما بتوانید این رژیم را ادامه بدهید ، کیسه شنا به سرعت خودش را ترمیم میکند و ماهی شما به حالت اول بر میگردد و خوب می شود . زمانی که ماهی دچار این بیماری میشود به احتمال زیاد یبوست هم دارد به نظر این حقیر شما میتوانید ماهی را از آب گرفته به قسمت مقعد ماهی یک مقدار روغن کرچک بزنید و ماهی را در آب ول کنید ، من این کار را با ماهی ماکرو انجام دادم و نتیجه داد . اقدام بعدی شما استفاده از نخود پخته شده است . شما میتوانید یک عدد نخود را پخته و پوست آن را بگیرید ، یه تیکه کوچک از آن کنده و آن را له کنید و به ماهی بیمار خود بدهید ( زیاده روی در دادن نخود نکنید )


روش های اضافه

 • همیشه آب سالم داشته باشید و سیفون کردن را فراموش نکنید .
 • در دادن غذا نه خسیس بازی در بیارید و زیادی دست و دل بازی کنید .
 • بهترین دما برای ماهی 28 درجه سانتیگراد هست و ماهی در این دما احساس آرامش میکند و مکانیزم بدن ماهی منظم می باشد .
 •  از نمک بدون ید غافل نشید .


همه چیز درباره ماهی اسکار
بیماری ها،تغذیه،تکثیر و پرورش،تشخیص جنسیت،رنگ،تاریخچه کشف،نام علمی
جفتگیری و بچه گیری


ماهی اسکار قرمز ببری (رد تایگر)

نگاه اجمالی
ماهی اسکار متعلق به خانواده سیچلاید که با نام علمی
Astronotus ocellatus شناخته می شود.
آن ها بهترین رشد را در زیستگاه طبیعی خود که در سراسر حوضه رودخانه آمازون واقع در جنوب آمریکا واقع شده است، دارند.
اگر شما قصد نگهداری از ماهی اسکار را دارید باید همه حقایق و اطلاعات را راجع به آن ها بدانید.

ماهی اسکار چیست؟
اسکار یک ماهی متعلق به خانواده سیچلاید است که با نام های رایج اسکار تایگر، اسکار سلطنتی،اسکار آلبینو، اسکار مخملی و اسکار مرمری شناخته شده است.
اسکار یک ماهی بسیار محبوب بین آکواریوم داران در چین ، ایالات متحده و ایران است.

تاریخچه
این ماهی توسط Louis Agassiz در سال 1831 کشف شده است.

طول عمر
طول عمر اسکار معمولاً بین 10 تا 13 سال است.

مراقبت از ماهی اسکار
مراقبت از ماهی اسکار برای افزایش طول عمر و رشد مناسب آن ها بسیار مهم است. بنابراین اگر شما عاشق اسکار هستید لازم است شرایط زیر را برایش فراهم کنید:
 • آب گرم و تمیز با دمای بین 23 تا 27 درجه سانتیگراد (بخاری آب مناسب و با ثبات انتخاب کنید)
 • آکواریوم با گنجایش حداقل 150 لیتر و با آب تمیز و سالم
 • این ماهی خیلی زود محیط آکواریوم را کثیف خواهد کرد و آب باقی مانده برای ماهی سمی است بنابراین نیاز به فیلتراسیون مناسب دارید.
 • تغذیه مناسب ( حداقل 2 نوبت غذای زنده در هفته + دل گاو و گوسفند )


تفاوت ماهی اسکار نر و ماده (تشخیص جنسیت)

ماهی نر:

 1. نوک لوله اسپرم شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.
 2. قوز سر ستبر و بلندتری دارد.
 3. لبهای پهن و ضخیم تری نسبت به ماده دارد و دهانش کمی بزرگتر است.

ماهی ماده:

 1. نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.
 2. قوز سر کوتاه تر است.
 3. لبهای ماده باریکتر ، نازکتر و دهانش کوچکتر است.


رنگ

ماهی اسکار در شرایط طبیعی وحشی ، بدنی تیره دارد که با لکه های زرد رنگی که از زیر سر تا انتهای دم کشیده شده است و با نام Ocelli شناخته می شود.

آن ها می توانند رنگ خود را تغییر دهند تا از خورده شدن توسط گونه های دیگر در امان بمانند. اسکارهای کوچکتر رنگ های متنوع تری نسبت به بزرگترها نشان می دهند و دارای رنگ های سفید و نارنجی هستند.

ماهی اسکار در شرایط طبیعی وحشی

دندان ها

اسکارها دارای دندان های بسیار ریزی هستند که نه تنها در ناحیه دهان بلکه در ناحیه حلق نیز وجود دارند تا به تغذیه بهتر آن ها کمک کند.


اندازه

 • بزرگترین ماهی اسکار: اندازه ای حدود 18 اینچ (45 سانتی متر) داشته که تاکنون ثبت شده است.
 • میزان رشد:در بهترین شرایط در حدود 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) در سال رشد می کند.
 • هرچند ماهی اسکار در شرایط طبیعی می تواند تا 45 سانتی متر رشد کند اما در آکواریوم اندازه ای بزرگتر از 30 سانتی متر دیده نشده است.


جفتگیری و زادآوری

اسکار و بچه ماهی و لارو ماهی اسکار

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال(حداقل 2 ساله و بالاتر) که با هم جفت شده اند را در آکواریوم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آن ها خواهید بود. تخم ها به رنگ قهوه ای و چسبنده هستند. بهتر است در کف آکواریوم یک سنگ گرانیتی یا مرمری قرار دهید چون اسکار ها دوست دارند روی تخته سنگ تخم ریزی کنند ( سنگ های آهکی و گچی باعث خراب شدن تخم ها می شود).

آکواریوم باید دارای نور،اکسیژن و فیلتر مناسب باشد. اسکارهای مولد را خوب تغذیه کنید بهتر است از غذای زنده مثل ماهی رودخانه یا بچه قورباغه و ... استفاده کنید. البته باید از افراط در غذادهی پرهیز کنید و غذاهای اضافی را خارج و قسمتی و از آب آکواریوم را تعویض کنید.

خیلی زود اسکارها سنگ کف آکواریوم را انتخاب و شروع به تمیز کردن آن می کنند. این یعنی زمان تخم ریزی آن ها نزدیک است.ماهی ماده با لرزش های مخصوصی تخم ریزی را شروع می کند و پشت سر آن ماهی نر اسپرم ها را رها می کند.

گاهی این لرزش ها بسیار شدید می شود و آب آکواریوم به تلاتم می افتد. بنابراین اکواریوم حتما باید درپوش داشته باشد.

تخم ریزی حدود 2 ساعت طول می کشد و پس از ان ماهی ها به صورت شل و ول در کنار هم قرار می گیرند.

پس از آن به 2 روش می توان از تخم ها محافظت کرد:

 1. ماهی های مولد را به آکواریوم دیگر انتقال دهید.(در صورتی که تخم ها پخش شده و منظم روی سنگ چیده نشده باشند)
 2. سنگ تخم ها را به آرامی به آکواریوم دیگر منتقل کنید.

در هر دو حالت نتیجه یکسان است. پس از آن قسمتی از آب را تعویض و فیلتراسیون را حداقل تا سه روز ادامه دهید تا اب شفاف شود. سپس داروی متیلین بلو (متیلین آبی) به مقدار 0.1٪ اضافه کنید ( 100 میلی لیتر برای آکواریوم با گنجایش 100 لیتر ) تا از فاسد شدن تخم ها جلوگیری کند.

از سمت دیگر ماهی های مولد را نیز با غذای زنده تغذیه کنید تا برای تخم گذاری بعدی آماده شوند.


مراقبت از تخم ها، لاروها و بچه ماهی

بهترین شرایط تخم ها:

 1. آب زلال ، شفاف و تمیز
 2. درجه سختی 5 تا 8 درجه DH
 3. درجه حرارت 28 درجه سانتیگراد

تخم ها پس از سه روز باز می شوند.لاروها مجهز به کیسه زرده هستند و تا چهار روز نیازی به تغذیه ندارند. از روز چهارم باید به آنها لارو تازه از تخم درآمده میگو است. لارو میگو در آب شیرین زود می میرد بنابراین از غذادادن بیش از حد پرهیز کنید چون سبب فاسد شدن آب اکواریوم و تلفات لاروها می شود. پس از 15 روز دوران لاروی تمام شده و تبدیل به بچه ماهی می شوند. در این زمان باید هر هفته اسکارها را سایزبندی کنید و بچه ماهی های بزرگتر و کوچکتر را جدا کنید زیرا آن ها تمایل دارند به سمت هم حمله کنند. اگر این کار را جدی نگیرید ممکن است پس از چندروز بچه ماهی به سمت هم حمله کرده و چشم هم جنسانشان را بخورند و بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور می شوند.


تغذیه اسکار

اسکار ها در شرایط طبیعی گوشت خوار هستند هرچند از میوه های افتاده درون آب نیز تغذیه می کنند. لازم است بدانیم باید به مقدار کافی پروتئین در اختیار آن ها قرار بدهیم.

برای افزایش طول عمر باید از حشرات، خرچنگ، کرم خاکی و ... تغذیه می کنند. آن ها به ویتامین C نیز نیاز دارند. بنابراین باید تکه های کوچک میوه نیز در اختیار آن ها قرار داد اما به مقدار بسیار کم. آن ها می توانند از گیاهان و جلبک ها نیز تغذیه کنند هرچند این مواد در روده آن ها تجزیه نمی شود ولی سبب بهبود کارکرد روده هایشان می شود.


اسکارها چه چیزهایی را می خورند؟

اسکارها تقریبا همه چیز می خورند. به طور عمده حشرات و سخت پوستان غذای اصلی اسکارها هستند. آن ها ماهی های بزرگ تر از دهانشان را نمی خورند. هر چند ممکن است برای حفظ قلمروشان به آن ها حمله کنند.

معمولاً بهتر است کت فیش ها و اسکارها را در کنار یکدیگر نگهداری نکنیم، زیرا اسکار ها معمولاً به کت فیش ها حمله می کنند و به آن ها آسیب می رسانند.


چگونه به اسکارهایم غذا بدهم؟

تغذیه با غذاهای زنده سبب افزایش میزان رشد می شود، اما از سوی دیگر سبب بیماری های مثل انگل داخلی می شود. به ماهی هایتان زیاد گوشت گاو و گوسفند ندهید زیرا سبب کبد چرب می شود. همچنین از تغذیه اسکارها با ماهی کوچکی مثل گلدفیش ها اجتناب کنید.

در عوض به آن ها حشرات، سخت پوستان کوچک و غذاهای مکمل آماده بدهید. می توانید به ماهی ها نخودسبز هم بدهید چون سبب جلوگیری از یبوست ماهی ها می شود، اما باید مطمئن شوید که ماهی ها همه دانه ها و سبزیجاتی را که در اختیارشان می گذارید مصرف می کنند و آن ها را در دهانشان نگه نمی دارند. از غذا دادن بیش از اندازه پرهیز کنید چون سبب کثیف شدن آب می شود.


به یاد داشته باشید شما حتما باید مقداری از آب آکواریوم را تمیز و فیلتراسیون را شروع کنید اگر:

 • به ماهی هایتان بیش از اندازه غذا داده باشید.
 • آب آکواریوم کثیف و بد بو باشد.


بیماری ها

بیماری های ماهی اسکار شامل 5 بیماری عمومی سوراخ در سر، ایک، دم خوره، بیرون زدگی چشم از حدقه Popeye، و نفخ است. ایک Ich، دم خوره و ورم شایع تر هستند.

کیفیت پایین آب و ازدحام بیش از حد ماهی ها در آکواریوم سبب این بیماری ها می شود. همچنین لازم است شما اطلاعات کافی راجع به انواع بیماری های ماهی هایتان داشته باشید تا جلوگیری از بروز این بیماری ها ماهی هایی سالم و شاداب داشته باشید.


معرفی تصویری:

سوراخ در سر که عمدتا به علت مواد غذایی فقیر و کمبود ویتامین C و D ,کلسیم و فسفر است.

بیماری سوراخ سر اسکار

بیماری بیرون زدگی چشم از حدقه یا popeye

بیرون زدگی چشم از حدقه یا popeye در اسکار

ایک یا ich

ich بیماری ایک در ماهی اسکار

دم خوره یا پوسیدگی باله ها Fin Rot

دم خوره یا پوسیدگی باله ها Fin Rot در اسکار

نفخ یا ورم شکم یا Dropsy

نفخ یا ورم شکم یا Dropsy در ماهی اسکاررفتار:

اسکارها ماهی های پرخاشگر و متهاجمی هستند و دوست دارند به تنهایی زندگی کنند و زیاد به زندگی گروهی علاقه ای نشان نمی دهند. آن ها ماهی های شلوغی هستند بنابراین نیاز به آکواریوم نسبتاً بزرگی دارید همچنین بهتر است آکواریوم شما درپوش داشته باشد تا نه خود ماهی ها بیرون بپرند و نه آب اکواریوم را بیرون بریزند.

اسکارها صاحبان خود را به خوبی می شناسند و با آن ها رفتار دوستانه برقرار می کنند. به عنوان مثال آن ها دوست دارند به همه اتفاقاتی که داخل اتاق می افتد توجه کنند و به صدای صاحبشان واکنش نشان می دهند. همچنین وقتی شما میخواهید به آن ها غذا بدهید شور و شوق خاصی دارند.

اسکارها بازی و لانه سازی را نیز خیلی دوست دارند و معمولاً لوازم تزئینی آکواریوم و سنگ ها را به این طرف و آن طرف می برند.  همچنین آن ها خلق خوی تهاجمی نسبت به ماهیان کوچک تر ، حلزون ها و خرچنگ ها نشان می دهند. پس آن ها را با ماهیان صلح جو کنار یکدیگر نگه ندارید.منابع:

 1. http://www.fishxperts.com/oscar-fish-care
 2. {کتاب زندگی ماهیان آکواریوم، محمدرضا شیخیان}اندازه آکواریوم بستگی میزان علاقه و امکانات شما دارد. در هر صورت سعی کنید همیشه میزان آب آکواریومتان را بدانید تا در مواقع ریختن داروها و محسابتان دیگر بتوانید دقیق آن را انجام دهید. یادتان باشد همیشه مقداری از فضای بالایی آکواریوم خالی است که نباید در محاسبات آورده شود. فقط قسمتی را که آب دارد محاسبه کنید.
 • احیاجی به توضیح ندارد که حجم آب از حاصل ضرب: طول * عرض * ارتفاع به دست می آید.

نوشته شده در یکشنبه 29 اسفند 1395 ساعت 04:35 ب.ظ توسط س ح نظرات |

درجه سختی (DH) چیست؟
میزان غلظت کلسیم و منیزیم محلول در آب برحسب میلی گرم در لیتر یا قسمت در میلیون (ppm) را درجه سختی آب می گویند. درجه سختی یا DH  را با PH  که میزان اسیدی بودن آب است اشتباه نگیرید.
جدول زیر درجه سختی آب را نشان می دهد.

هر چه قدر این عدد کوچکتر باشد آب سبک تر و هرچه بیشتر باشد آب سنگین تر است و به همین میزان غلظت کربنات کلسیم آن بیشتر است.
بالا بودن درجه سختی آب ممکن است سبب موارد زیر شود:
 • عدم باز شدن تخم ها
 • تلفات لاروها
 • تلفات بچه ماهی ها
 • و گاهی هم تلفات در ماهیان بزرگ

آب برف و باران مناسب ترین آب برای لاروها و تخم ها است که معمولاً درجه سختی آن از 1 تجاوز نمی کند.

 • درجه سختی مناسب ماهی های آب شیرین:

برای ماهی های زنده زا (گوپی - مولی - پلاتی - دم شمشیری ) درجه سختی 10 تا 15

برای ماهی های طلایی ( گلدفیش ، ردکپ ، بلک مور و ... ) درجه سختی 10 تا 15

برای ماهی های بارب ( تایگر بارب ، گرین بارب و ... ) درجه سختی 3 تا 5

برای ماهی های تترا ( تترا سیاه ، تترا نئون و ... ) درجه سختی 1 تا 3

برای ماهی ها سیچلاید ( آنجل ، اسکار ، دیسکس و ... ) درجه سختی 5 تا 8

برای ماهی های گورامی (دارف ، پرل ، زرد و ...) درجه سختی 6 تا 8به دو روش می توان آب لوله کشی را سبک کرد:

 • اگر آب لوله کشی را بجوشانید املاح اضافی آن در کتری رسوب خواهد کرد و شما آبی با درجه سختی تقریبا 0 به دست خواهید آورد. اکنون با توجه به این که درجه سختی آب لوله کشی حدودا 30 است می توانید با مخلوط کردن آن با آب لوله کشی درجه سختی مناسب را به دست آورد. روش آن را توضیح می دهم:

به عنوان مثال شما آبی با درجه سختی 6 می خواهید. عدد 6 ، یک پنجم عدد 30 است. بنابراین برای به دست آوردن درجه سختی 6 باید یک قسمت آب مقطر را با 4 قسمت آب لوله کشی مخلوط کنید. یا برای به دست آوردن درجه سختی 10 میدانیم عدد 10 ، یک سوم عدد 30 است بنابراین یک قسمت آب مقطر و دو قسمت آب لوله کشی را مخلوط کنید.


 • روش دوم استفاده از دستگاه هایی است که درجه سختی آب را کاهش می دهند و محتوی رزین هستند. البته این دستگاه ها گران هستند و برای آکواریوم داران خانگی زیاد مقرون به صرفه نیست. شما می توانید این دستگاه را از آکواریوم فروشی ها بخواهید.

نکته:رزین یا ماده ذغال اکتیو داخل دستگاه معمولاً پس از مدتی اشباع می شود. در این صورت آن را 24 ساعت داخل آب نمک غلیظ گذاشته و سپس نمک آن را بشویید تا رزین احیا شود.
نوشته شده در شنبه 28 اسفند 1395 ساعت 05:17 ب.ظ توسط س ح نظرات |

در تصویر زیر تعدادی از نژادهای دیسکس رو مشاهده می کنید

جدول انواع ماهی دیسکس
به اعتقاد اکثر آکواریوم داران ماهی دیسکس زیباترین ماهی آب شیرین در آکواریوم هستش و طرفداراهای خاص خودشو داره. ماهی های دیسکس معمولاً تو سن 15 ماهگی بالغ میشن و خودشون داخل گله جفتشون رو انتخاب می کنن. اگه از دیسکس ها خوب مراقبت کنید میشه هر دو هفته یکبار ازشون بچه گرفت.
آب دیسکس ها بهتره بین درجه سختی 3 تا 5 باشه و دمای آب هم 27 درجه سانتیگراد مناسبه. دیسکس ها تخماشون رو روی اشیای شیب دار می ذارن بنابراین بهتره یه سنگ گرانیتی بذارید داخل آب تا روی اون تخم ریزی کنن. تخم ها دو روز بعد باز میشن و لاروها تا سه روز نیاز به غذا ندارن چون از کیسه زرده خودشون تغذیه می کنن از روز چهارم هم به بدن والدینشون می چسبن و از لعابی که از پوستشون ترشح میشه تغذیه می کنن. حضور والدین برای تغذیه بچه ماهی ها ضروریه البته تا وقتی که بتونن خودشون به صورت آزاد شنا و از لارو میگو تغذیه کنن. بعد از اون بهتره والدین رو جدا کنیم تا برای تخم ریزی بعدی آماده بشن.
تنظیم PH آب هم خیلی مهمه چون آب اسیدی باعث سوختن لبه های باله و دم اونها میشه. وقتی آب آکواریوم بخار میشه بهتره به همون اندازه که تبخیر شده از آبش بردارید و بعدش آب آکواریوم رو پر کنید تا تعادل آب حفظ بشه.
در ادامه چندتا عکس از این ماهی قشنگ خواهیم دید...


برای مشاهده بقیه تصاویر اینجا کلیک کنید ...( کل صفحات : 2 )    1   2   
اگر مطلبی یافت نشد اینجا کلیک کنید